O nas

Stowarzyszenie Szkolenia Oparte na Dowodach ma na celu: krzewienie rzetelnej empirycznej wiedzy naukowej i związanej z nią działalności praktycznej w obszarze szkoleń i edukacji, a co za tym idzie, ochronę społeczeństwa przed dezinformacją w tej sferze.  Służyć temu będzie platforma www.ebta.pl. Postaramy się pokazać zagrożenia wynikające z doboru nieprawidłowych metod szkoleniowych, ale też zaprezentujemy przykłady pozytywnych zastosowań elementów szkoleń i warsztatów. Poszczególne fragmenty składające się na treść niniejszego bloga nie są dobrane przypadkowo. Ich dobór poprzedziły tysiące szkoleń przeprowadzone przez członków stowarzyszenia –  choć nawet to wydaje się niewystarczające, by rościć sobie prawo do nauczania o nauczaniu.

Żeby wybrać takie metody, które rzeczywiście służą lepszemu transferowi wiedzy między trenerem a uczestnikiem szkoleń, niezbędny jest pomiar efektywności działań szkoleniowych. I tutaj właśnie znajdujemy początek i źródło stowarzyszenia – dowody. Gromadzone one były przez lata za pomocą m.in. metaanaliz, eksperymentów z grupami kontrolnymi, badań kohortowych czy analiz przypadków. Evidence Based, czyli oparcie na dowodach od lat z powodzeniem funkcjonuje na obszarze medycyny, zarządzania czy HR. Czas, by wnioski, jakie zebrali naukowcy, dały początek konstruowaniu nowych, lepszych (czyli bardziej efektywnym) szkoleń i warsztatów.  Evidence Based Training staje się tym samym receptą na widoczne, pozytywne efekty w nauczaniu, a co szczególnie ważne w obecnych czasach – receptą tanią.

Przeczytać o tym będzie można w przygotowywanej do druku książce Ruth Clark Szkolenia oparte na dowodach, której to pojawieniu się na polskim rynku księgarskim będziemy towarzyszyć anonsując tę pozycję. Podręcznikowo ukazana wiedza na temat znanych nam wszystkim elementów szkoleń podana wraz z wynikami badań – dowodami  – zrobi wrażenie na każdym, kto uczy innych.  To nie jedyna pozycja książkowa, z informacjami o której zetknąć się będzie można na naszej stronie internetowej. W zakładce Polecana literatura znaleźć będzie można po pierwsze – zbiór najważniejszych publikacji na temat nauczania opartego na dowodach i po drugie – zrecenzowane i omówione niektóre z powyższych. W świecie nowoczesnych mediów dużą uwagę zwracać należy na to, co znaleźć można w zasobach Sieci. Zbiór tego, co szczególnie istotne dla szkoleń opartych na dowodach, znajdzie swoje miejsce w zakładce Użyteczne linki. Na naszych stronach będziemy również zamieszczać teksty o teoriach, które na co dzień są wykorzystywane przy konstruowaniu szkoleń, a które – po wzięciu ich pod lupę – okazały się mitem, fałszem lub przekłamaniem.

Zapraszając do korzystania ze strony www.ebta.pl zachęcamy jednocześnie do własnych poszukiwań. Będziemy wdzięczni, jeśli o ich owocach dacie nam znać – zwrócimy baczną uwagę na każdą informację na temat wiedzy opartej na dowodach.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: