Management? It’s not what you think!

Mintzberg okładka

Tytuł:            “Management? It’s not what you think!”

Autorzy:       Henry Mintzberg, Bruce Ahlstrand, Joseph Lampel

Wydawnictwo:   Prentice Hall 2010

Na okładce książki jako autorów wymieniono jako trzy osoby. Tak naprawdę jest ich jednak sporo więcej, ja doliczyłem się ponad trzydziestu. Książka jest bowiem zbiorem 42 esejów, artykułów i fragmentów większych prac, których autorzy fundują nam fascynującą podróż po świecie menedżerskich mitów, stereotypów i zwykłej bezmyślności. Tematy poruszone w książce są bardzo różnorodne, ale zawsze dotykają spraw istotnych dla praktyki biznesu, takich, z którymi większość menedżerów styka się (niestety) codziennie. Zróżnicowana jest również forma przedstawiania prezentowanych zagadnień – od absolutnie poważnej i refleksyjnej do humorystycznej, żeby nie powiedzieć sarkastycznej. Nie znaczy to jednak wcale, że same zagadnienia są niepoważne, choć niewątpliwie ich interpretacja czasami jest wysoce obrazoburcza. Przyjęta konwencja sprawia jednak, że książkę czyta się bardzo łatwo i z dużą przyjemnością.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów. Pierwszy z nich nosi tytuł „Menedżerska mozaika” i jest zbiorem czterech esejów, które odbrązawiają, a wręcz trywializują znaczenie i rolę menedżera w organizacji. Menedżerom z wysokim ego raczej zalecałbym opuszczenie tej części. Drugi rozdział dotyka zagadnienia menedżerskiego żargonu w komunikacji i powszechnego przeświadczenia, że zmiana nazwy na bardziej medialną i intrygującą w sposób automatyczny i magiczny zmienia również treść. Kolejne rozdziały poświęcone są kwestii przywództwa, najpopularniejszym mitom zarządzania, złotym menedżerskim sentencjom i mądrościom, przekonaniu, że szkoły biznesu mogą z powodzeniem zastąpić praktykę, zagadnieniu stabilności i zmiany oraz znaczeniu umiaru i skromności osób na stanowiskach menedżerskich.

W praktyce trenerskiej książka może być wykorzystana w dwojaki sposób. Po pierwsze, jest doskonałą inspiracją dla tych osób, które chcą przedstawić w swoich treningach również niesztampowe i kontrowersyjne podejście w odniesieniu do obowiązujących powszechnie standardów. Ale tutaj uwaga – książka sama w sobie raczej nie wystarczy do stworzenia treningu evidence based. Wprawdzie autorzy w większości swoje wnioski opierają na wynikach konkretnych badaniach, ale ze względu na formę publikacji, próżno szukać w niej dokładnego tych badań opisu. Na szczęście dość poważnie potraktowano bibliografię i przy odrobinie wysiłku można dotrzeć do źródeł i bardziej szczegółowych danych.

Po drugie – książka jest bogatym źródłem inspiracji, które mogą być wykorzystane przy tworzeniu energizerów lub ice-breakerów. Przykładem może być fragment, mówiący o odkryciu nowego pierwiastka na tablicy Mendelejewa. Pierwiastek ten nosi nazwę Managerium i jest najcięższym pierwiastkiem, występującym w przyrodzie. W odróżnieniu od innych pierwiastków, jego atomy nie mają protonów i elektronów. Zbudowane są z nukleonów, z których każdy składa się z 1 neutronu, 2 wiceneutronów, 5 junior wiceneutronów, 25 asystentów wiceneutronów i 125 junior asystentów wiceneutronów. Wszystkie one krążą wokół wspólnego, niematerialnego jądra. Okres połowicznego rozpadu atomu Managerium wynosi 3 lata. Po tym okresie nie znika on jednak jak inne atomy, ale inicjuje serię przeglądów, prowadzących do reorganizacji. Atom Managerium utrzymuje się w całości dzięki cyklicznej wymianie nieistotnych i pomijalnych cząstek elementarnych, zwanych frajerami.

Tego typu krótkich, satyrycznych wstawek znajdziemy więcej, ale oczywiście to nie one stanowią o wartości książki. W mojej opinii największą wartością jest pokazanie, jak wiele różnych elementów współczesnego biznesu oddaliło się od elementarnego zdrowego rozsądku i jak wielu ludzi to zauważa.

Mirosław Tarasiewicz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: