Jeffrey Pfeffer, Robert I. Sutton

Jeffrey Pfeffer, Robert I. Sutton

Hard Facts, Dangerous half-truths & total nonsense. Profiting from evidence based management. Harvard Business School Press, Boston Massachusetts, 2006.

Nauka o zarządzaniu pełna jest różnych teorii mających niejednokrotnie charakter przejściowej mody. Wiele z nich prezentuje stare idee w nowym, atrakcyjnym marketingowo opakowaniu. Dla praktyków zarządzania, trenerów zajmujących się biznesem czy konsultantów taka sytuacja jest źródłem niepewności działania zwłaszcza, że teorie głoszone są często przez twórców okrzyczanych jako guru zarządzania. Książka Jeffreya Pfeffera i Roberta Suttona stanowi świetny drogowskaz po meandrach zarządzania.  Praca prezentuje ideę zarządzania opartego na dowodach. W takich dziedzinach życia jak medycyna, nauczanie czy psychoterapia podejście oparte na dowodach zdobywa coraz większe uznanie ponieważ bazuje na możliwie najrzetelniejszym udokumentowaniu praktyki działania. Autorzy promują zastosowanie tego podejścia w zarządzaniu. Oto kilka zasadniczych różnic między dominującycm nurtem w zarządzaniu a podejściem opartym na dowodach.

Według Pfeffera i Suttona w zarządzaniu popularna jest idea przełomowych zmian podczas gdy badania wcale nie potwierdzają trafności takiego sposobu kierowania  firmą. Z tego względu należy zachować ostrożność w projektowaniu przyszłości firmy. We współczesnych przedsiębiorstwach proponuje się wybitne jednostki prowadzące swoje organizacje ku przyszłości. Tymczasem dane na temat zarządzania wskazują na większe znaczenie sprawnie funkcjonujących zespołów, które mogą obywać się bez charyzmatycznych przywódców. Kolejny, powszechnie stosowany sposób myślenia polega na uzasadnianiu decyzji przykładami dobrych i złych praktyk. Według podejścia opartego na dowodach, analiza praktyk powinna być jedynie ilustracją mocniejszych dowodów a nie uzasadnieniem samym w sobie.

W tym duchu Pfeffer i Sutton w kolejnych rozdziałach swojej książki analizują dominujące podejście do zarządzania porównując z tym, które jest oparte na dowodach. W jednym z rozdziałów prezentują dominujące założenie w większości firm mówiące o tym, że życie zawodowe i prywatne kierują się różnymi zasadami. Dotyczy to kwestii takich jak: ubiór (inny w pracy, inny w domu), sposób wyrażania emocji (bardziej otwarty w życiu prywatnym, kontrolowany w życiu zawodowym), konfliktów i rywalizacji (niewskazane w życiu prywatnym, wskazane w pracy), bliskich związków (pożądane w życiu prywatnym, niedopuszczalne w pracy) i innych kwesti. Tymczasem opierając się na dowodach w postaci badań psychologicznych, okazuje się że separowanie tych dwóch sfer życia przynosi więcej szkód niż zysków.

W innym rozdziale autorzy analizują niepisaną, ale obowiązującą w wielu firmach zasadę mówiącą, że dobrzy ludzie tworzą dobre organizacje. Teza o roli wybitnych menedżerów i pracowników w rozwoju firmy wydaje się zdroworosądkowo słuszna. Potwierdzają to niektóre badania. Jednakże autorzy książki wskazują na niedociągnięcia tych badań i pokazują złożoność oceny utalentowanych jednostek. Z drugiej strony prezentują bogaty materiał empiryczny świadczący o dużej roli systemu, reguł, kultury organizacyjnej w osiąganiu sukcesów firmy. Jedna z konkluzji tego rozdziału brzmi: traktuj talent jako coś, co prawie każdy może zdobyć a nie jako coś, co posiadają nieliczni.

W kolejnej części Pfeffer i Sutton rozprawiają się z powszechnym przekonaniem o najsitotniejszej roli motywacji finansowej w osiąganiu wysokich wyników przez firmę. Opieając się na badaniach w tym zakresie pokazują złożoność motywacji materialnej oraz występujące nierzadko paradoksalne efekty polegające na negatywnym oddziaływaniu czynnika pieniężnego na motywację pracowników. Nie oznacza to oczywiście negowania przez autorów tej sfery motywacyjnej a pokazanie jej działania we właściwym świetle.

Jeszcze jeden  bardzo interesujący rozdział książki dotyczy roli strategii w działaniu firm. Tym razem opiarając się na mniej solidnych dowodach czyli analizach wielu przypadków (dowody natury eksperymentalnej nie są w tej sferze możliwe) autorzy pokazują ograniczenia kurczowego trzymania się strategii firmy. Bezrefleksyjne wypełnianie założeń strategicznych może być zgubne w dynamicznie zmieniających się warunkach zewnętrznych. W dalszej części postulują, w jaki sposób formułować strategię, aby rzeczywiście pomagała firmie a nie blokowała jej rozwoju.

W książce Pfeffera i Suttona można znaleźć wiele przykładów z życia różnych organizacji, które dotyczą ogólniejszych prawidłowości. Oczywiście nie wszystkie tezy autorów mają taką samą siłę dowodów. Zależy to od możliwości naukowego udokumentowania opisywanej prawidłowości. Tak jest na przykład w rozdziale pod znamiennym tytułem „Zmieniaj się lub zgiń”, w którym nieustannewspółcześnie  dążenie do zmian jest poddane w wątpliwość. Dowodem są w tym wypadku statystyki firm, którym zmiany nie powiodły się.

W dobie niezwykle bogatej oferty rynkowej dotyczącej różnych aspektów zarządzania, książka Hard Facts, Dangerous half-truths & total nonsense. Profiting from evidence based management stanowi swojego rodzaju przewodnik, dzięki któremu jesteśmy wyposażeni w kryteria selekcji tego co wartościowe i tego, co wątpliwe lub wręcz fikcyjne w dziedzinie zarządzania. Książka zdecydowanie warta polecenia wszystkim osobom poważnie traktującym swoje działanie w tej sferze.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: