Efektywność burzy mózgów – część I

W XX wieku w środowisku edukacyjnym a później także biznesowym wielką popularność zdobyła metoda twórczego myślenia zwana burzą mózgów. Metoda została opracowana przez Alexa Osborna (1953) – amerykańskiego menedżera, specjalistę od reklamy a później teoretyka kreatywności, który był także współzałożycielem fundacji propagującej twórcze rozwiązywanie problemów. Burza mózgów to technika pracy zespołowej, której celem jest znalezienie jak największej liczby rozwiązań jakiegoś problemu. Osborn podkreśla, że im więcej pomysłów zostanie wygenerowanych przez grupę uczestniczącą w burzy mózgów, tym większa szansa znalezienia wartościowych rozwiązań. Technika burzy mózgów opiera się na czterech głównych zasadach:

 1. Generowanie jak największej liczby pomysłów
 2. Unikanie krytykowania pomysłów
 3. Próby udoskonalania pojawiających się pomysłów
 4. Otwartość na bardzo śmiałe, nawet dziwaczne pomysły

Wymienione zasady są powszechnie znane przez osoby wykorzystujące technikę. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z innych postulatów sformułowanych przez Osborna. Autor burzy mózgów dodał następujące rekomendacje mające podnieść skuteczność techniki:

 1. Włączenie fazy wykluwania się pomysłów
 2. Wykorzystanie grupy liczącej optymalnie 12 osób
 3. Udział przygotowanych liderów (facylitatorów)
 4. Uzupełnienie pracy zespołu indywidualną burzą mózgów
 5. Zachęta do wysiłku i koncentracji uwagi
 6. Robienie notatek
 7. Wyznaczanie ostatecznego terminu pracy

Technika burzy mózgów już od swojego powstania była często wykorzystywana w praktyce rozwiązywania różnych problemów biznesowych (Osborn po raz pierwszy zastosował w swojej firmie technikę już w 1939 roku). Od pięćdziesiątych lat dwudziestego wieku prowadzono też badania nad efektywnością burzy mózgów. Jak to niejednokrotnie bywa, zainteresowanie jakąś metodą czy koncepcją jest niewspółmiernie duże do jej rzeczywistej wartości, którą można ocenić przy pomocy rzetelnych badań naukowych. Jakie wnioski wyciągnęli naukowcy ze swoich badań napiszemy już w kolejne część analizy. Zapraszamy do śledzenia wpisów.

Moderator

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: